مدیر عامل بیمه آرمان مطرح کرد؛ راهکار اثر نوسانات نرخ ارز بر بازار بیمه؛ از افزایش سرمایه تا افزایش پرتفوی

بیمه گران با توجه به شرایط بازار ارز اگر در میزان پرتفوی و قیمت سرمایه بیمه شده برخی بیمه نامه ها تغییر ایجاد نکنند، ممکن است در زمان وقوع  خسارت در زمینه ایفای تعهدات دچار مشکل شوند.

به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، علیرضا بیانیان با بیان اینکه بازار بیمه با توجه به  نوسانات نرخ دلار تحت تاثیر قرار گرفته، به اثرات  بازار ارز بر صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: اولین اثر نوسانات نرخ ارز بر بازار بیمه این است که بیمه گران باید افزایش سرمایه بدهند، به عبارتی، موجودی آنها ممکن است با دلار ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان ارزیابی شده باشد اما اگر بخواهند با ارزش روز محاسبه کنند باید با دلار۶۱۰۰ یا ۶۲۰۰ و بالاتر ارزیابی گردد. به گفته وی در حال حاضر ارز تک نرخی شده است اما در بازار غیر رسمی همچنان نوسانات نرخ ارز مشهود است.

وی در تشریح دیگر اثرات نوسان نرخ ارز بر بازار بیمه افزود: نوسان نرخ ارز نه تنها بر موجودی مواد اولیه کارخانجات بلکه بر تمام دارایی های آنها نیز تاثیر می گذارد یعنی به صورت اتوماتیک اگر اغراق نکرده باشیم حدوداً ۱۰۰ درصد باید سرمایه بیمه شده در کارخانجات افزایش پیدا کند.

به گفته وی، این اثرات در خصوص بیمه های باربری نیز مشهود است و نوسانات نرخ دلار به شدت بر روی تعهداتی که در این رشته باید ایفا شود احساس می شود چرا که نوسانات نرخ دلار  روی خودرو، بدنه، بیمه آتش سوزی کار خانجات، بیمه های باربری، کالای وارد شده و مواد اولیه و کالاهای آماده عرضه تاثیر دارد.

بیانیان با اشاره به اثرات نوسان نرخ ارز معتقد است، اگر بخواهیم به صورت منطقی عمل کنیم حدوداً بین ۶۰ تا ۶۵ درصد به صورت اتوماتیک وار باید افزایش پرتفوی داشته باشیم.

به گفته مدیر عامل بیمه آرمان، نوسان نرخ ارز روی مواد اولیه نیز اثر دارد و در نتیجه، درصد بهره ای هم که سرمایه دار باید از آن ببرد تغییر می­کند، چون وقتی کالا بخواهد عرضه شود دقیقا باید روی قیمت روز حساب شود و شما در نظر بگیرید که سرمایه دار برای آن که بتواند منافع خودش را حفظ بکند باید کالا یا خدمات را به ارزش روز بیاورد نه به قیمت تمام شده و نه به ارزش دفتری …بلکه به ارزش جایگزینی.

وی گفت نگرانی اینجاست که بیمه گران با توجه به شرایط متلاطم بازار ارز اگر در میزان پرتفوی و قیمت سرمایه بیمه شده در بیمه نامه هایی مانند آتش سوزی و باربری تغییر ایجاد نکنند در این صورت ممکن است در زمان وقوع  خسارت در زمینه ایفای تعهدات دچار مشکل شوند.

مدیرعامل بیمه آرمان در خصوص افزایش سرمایه بیمه آرمان نیز گفت: ما در خواست دو مرحله افزایش سرمایه در بیمه آرمان را ارایه دادیم؛ افزایش سرمایه تا ۱۵۰ میلیارد تومان در مرحله اول و تا ۲۰۰ میلیارد تومان نیز در مرحله بعدی؛ اما حداقل دو سوم از سهامداران باید تایید می کردند که برخی ازآنها موافقت نکردند و در نتیجه کار به وقفه افتاد.

بیانیان گفت به هر روی تحقق افزایش سرمایه بیمه آرمان تا ۲۰۰ میلیارد در مجمع تایید نشد و فقط ۱۵۰ میلیارد به تایید رسید که امیدواریم در مراحل بعدی این مبلغ را افزایش دهیم.

۹ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed