وزیر اقتصاد طی سخنانی در دانشگاه صنعتی شریف: تلاش وزارت اقتصاد، شکستن انحصار در بازار است

وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از اهداف مهم این وزارتخانه را تسهیل در صدور مجوز های کسب و کار به نحوی عنوان کرد که با رقابتی کردن فضا، موجب شکستن انحصار کسانی شود که صرفاً به جهت قدمت؛ دهه ها است در یک بازار، حاکم هستند.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، دکتر سید احسان خاندوزی طی سخنانی در “ششمین جشنواره نوآوری برتر ایرانی” در دانشگاه صنعتی شریف، نوآوری را به عنوان یکی از نیاز ها و ارکان پیشرفت اقتصادی، قلمداد و بیان کرد: تا چند دهه قبل، سبک اقتصاد و کسب و کار ها به نحوی بود که اجازه می داد، بازیگران اقتصادی، برای مدت های طولانی، بدون نوآوری، سهم بازار خود را حفظ کنند اما امروز، اساساً، بدون تمرکز بر مسئله نوآوری، دیگر قابلیت ادامه حیات و بقاء در اکو سیستم اقتصادی برای آنها وجود ندارند و ظرف چند سال از گردونه رقابت حذف خواهند شد.
وی اظهار داشت: “نوآوری” امروز دیگر یک کالای لوکس و تشریفاتی نیست که، تنها بتوان “هر از گاهی” به آن پرداخت و حتماً باید به چشم یکی از اصول پیشرفت اقتصادی به آن نگاه کرد.
خاندوزی تصریح کرد: البته این نو آوری در بستر، فضا و اکو سیستمی که  در آن رقابت و اجازه ورود آسان به بازار ها وجود دارد، به منصه ظهور می رسد.
وی افزود: در چنین بازاری و در فشار رقابت، حتماً آنهایی که نوآوری و کیفیت بیشتر و بهتری دارند، پیشرو باقی خواهند ماند.
وزیر اقتصاد ادامه داد: یکی از اهدافی که ما در وزارت اقتصاد در بحث تسهیل صدور مجوز های کسب و کار دنبال می کنیم و در این ایام هم صحبت آن زیاد شنیده می شود؛ این است که، باب ورود به کسب و کار ها گشاده باشد تا فضا رقابتی بماند و آنها که با کیفیت تر و نو آور تر هستند، پیشرو باشند و انحصار کسانی که صرفاً به جهت قدمت؛ دهه ها است در یک بازار مشغول هستند، تداوم پیدا نکند.
وی تصریح کرد: البته ما می دانیم، پیگیری این سیاست، موجب بروز ناخرسندی هایی از طرف بخشی از بازار خواهد شد که حاکم  شدن فضای نوآوری و رقابتی و تبدیل این امر به پایه سودآوری، به ضرر آنها است.
خاندوزی با بیان اینکه، به همین جهت شاهد مخالفت های جدی در برابر این روند هستیم، اظهار داشت: امیدوارم با توجه به بلوغ جامعه اقتصادی و نخبگان کشور، بتوانیم بر این مخالفت ها غلبه یابیم.
وزیر اقتصاد یادآور شد: در زمانه ما، به اندازه ای که نوآوری های سخت در اقتصاد حائز اهمیت است، محتاج نوآوری های نرم هم هستیم؛ به عبارت دیگر، “شیوه های حکمرانی” اقتصادی ما هم محتاج نوآوری است.
وی در در ادامه با طرح این سؤال که “چرا بسیاری از اهداف گنجانده شده در برنامه های توسعه مختلف؛ محقق نشده اند؟” گفت: شاید پاسخ این باشد که ما نیازمند مسیر های جدید هستیم و شاید اصولا ادامه فرآیند ها، ساز و کار ها و الگو های موجود؛ ما را به همین نقطه ای که در آن هستیم، می رساند.
وزیر اقتصاد یادآور شد: اینکه تکرار کنیم که نمی خواهیم در این نقطه متوقف شویم و اینکه باب جدیدی را هم برای نوآوری های نرم در حوزه سیاستگذاری اقتصادی، صنعتی و … باز کنیم، بسیار مهم است.
وی افزود: امیدوارم بتوانیم در دوره های آتی، یکی از برگزیدگان جششنواره دانشگاه را از بین این دست نوآوری ها انتخاب کنیم که این امر، ثمرات بسیار بزرگی برای اقتصاد کشور خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed